New! Hire Essay Assignment Writer Online and Get Flat 20% Discount!!Order Now

ACC512 Management Accounting for Cost and Control

Published : 04-Oct,2021  |  Views : 10

Question:

Create a handwritten/manual solution AND a spreadsheet solution to the following problem. Follow the template provided.
Design your spreadsheet to meet the assignment requirements set out above. 

B. Did you create the manual solution or the spreadsheet solution first Why
C. Contrast job costing, process costing and operations costing. Give your own examples.

Prepare a spreadsheet to solve the following process costing problem.Watch the four Process Costing videos provided in Interact Resources.

Create a manual/handwritten solution AND a spreadsheet to solve the following joint cost problem. You may choose to scan or use your cell phone to copy and paste the manual solution.

Case Study

The Dubbo Rubbo Liniment Company manufactures liniment. Three processes are involved.Process 1 in which all chemicals etc. are added incurs costs of $124 000 for an output of 17 600 kg. Of this, 1600 kg is a sludge which is generally sold to road builders. The remaining 16 000 kg receives further processing. Of this 16 000 kg, 9000 kg goes on to Process 2 to become 9000 kg of A-grade liniment for an extra cost of $72 000. The A-grade liniment sells for $28 per kg. The other 7000 kg goes to Process 3 to become 7000 kg of B-grade liniment for an extra cost of $48 000. B-grade sells at $24 per kg. Sludge sells at $3.50 per kg, but costs $1 per kg to package safely.
Required:
(a) Assuming no opening or closing inventory is held, calculate the gross profit for the major products, using
(i) the physical units approach to allocate joint costs.
(ii) the net realisable value approach to allocate joint costs.
(b) Explain the reasons for your treatment of the by-product revenue. Describe one other way in which the by-product could have been dealt with and how this would have affected your answers.

Answer:

Calculation of Equivalent Units
Particulars Direct Material Direct Labor Overhead physical units
Units Completed 20000 20000 20000 20000
Closing WIP 10000 4000 4000 10000
Total 30000 24000 24000 30000
Particulars Direct Material Direct Labor Overhead Total
Cost in the Beginning  $10,000.00   $3,750.00   $2,250.00   $16,000.00 
Costs incurred during the year  $50,000.00   $30,000.00   $18,000.00   $98,000.00 
Total  $60,000.00   $33,750.00   $20,250.00   $1,14,000.00 
Cost per equivalent unit 2.00 1.41 0.84 4.25
Particulars Direct Material Direct Labor Overhead Total
Cost of units transferred  $40,000.00   $28,125.00   $16,875.00   $85,000.00 
Closing WIP  $20,000.00   $5,625.00   $3,375.00   $29,000.00 
Total  $60,000.00   $33,750.00   $20,250.00   $1,14,000.00 
Particulars Units Amount Particulars Units
Opening  balance 5000  $16,000.00  Transfer to next process 20000
Total 30000  $1,14,000.00  Total 30000

Get An Awesome Price Quote For Your Paper – Absolutely FREE!

    Add File

    Files Missing!

    Please upload all relevant files for quick & complete assistance.

    Our Amazing Features

    delivery

    No missing deadline risk

    No matter how close the deadline is, you will find quick solutions for your urgent assignments.

    work

    100% Plagiarism-free content

    All assessments are written by experts based on research and credible sources. It also quality-approved by editors and proofreaders.

    time

    500+ subject matter experts

    Our team consists of writers and PhD scholars with profound knowledge in their subject of study and deliver A+ quality solution.

    subject

    Covers all subjects

    We offer academic help services for a wide array of subjects.

    price

    Pocket-friendly rate

    We care about our students and guarantee the best price in the market to help them avail top academic services that fit any budget.

    Getting started with MyEssayAssignmentHelp is FREE

    15,000+ happy customers and counting!

    Rated 4.7/5 based on
    1491 reviews